KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1068045
*
nr 106 8045
Gouache
Hjördis Lindbladh, 1954, 45x54
Följerätt
Utrop:
7.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2001
kl 17:30:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache hjördis lindbladh konst täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:30
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16
-
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
-
3319 Inramad affisch
Ernst Joseph, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
3274 Screenprint
Oidentifierad konstnär. "Blue Girl". Signerad, dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:17
*
Gouache
nr 106 8045
Gouache
Hjördis Lindbladh, 1954, 45x54
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 7.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache hjördis lindbladh konst täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:30 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16 -
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45 -
3319 Inramad affisch
Ernst Joseph, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
3274 Screenprint
Oidentifierad konstnär. "Blue Girl". Signerad, dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:17